پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
تولید آنتی بادی با فعالیت دو گانه به منظور از بین بردن سلول های توموری و تحریک سیستم ایمنی بر علیه تومورهای سرطانی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/3/12 | 

توسط پژوهشگران پژوهشکده سرطان پستان انجام شد

تولید آنتی بادی با فعالیت دو گانه به منظور از بین بردن سلول های توموری و تحریک سیستم ایمنی علیه تومورهای سرطانی

محققان گروه پژوهشی ژنتیک در سرطان موفق شدند، آنتی بادی با فعالیت دو گانه bispecific antibody) ) به منظور از بین بردن سلول های توموری و تحریک سیستم ایمنی بر علیه تومورهای سرطانی تولید کنند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، این پروژه در پژوهشکده سرطان پستان از حدود چهار سال پیش با مدیریت دکتر مجید زاده رئیس پژوهشکده سرطان پستان آغاز و در گروه پژوهشی ژنتیک در سرطان به نتیجه رسید.
دکتر لیلا فرهمند مدیر گروه پژوهشی ژنتیک در رابطه با این پروژه گفت: هدف از پروژه تولیدآنتی بادی با فعالیت دو گانه بود تا از یک طرف بتواند از رشد سلول های توموری جلوگیری کند و از طرف دیگر سیستم ایمنی خود فرد را علیه سلول های توموری فعال کند.

گیرنده ای که در این پروژه برای تولید آنتی بادی مورد هدف بود از نوع گیرنده های موسینی است که در انواع سرطان های پستان، پانکراس، پروستات، ریه و انواع دیگری از انواع سرطان افزایش بیان دارد. بنابراین با هدف قرار دادن این گیرنده که در این پروژه مورد توجه قرار گرفته است می توان انواع سرطان های ذکر شده را مورد هدف قرار داد و در درمان این بیماران بهره جست.

عضو هیئت علمی پژوهشکده ادامه داد : نکته حائز اهمیت این است که میزبان های باکتریایی، سلول های مقرون به صرفه از نظر اقتصادی هستند در نتیجه هزینه تولید آنتی بادی در این پروژه بسیار کمتر از نمونه های مشابه است. آنتی بادی بکار رفته در این طراحی از نوع آنتی بادی های شتری است که نقاط قوت زیادی در مقایسه با انواع رایج آنتی بادی از جمله میل ترکیبی بالا به گیرنده ،پایداری و حلالیت بالا دارد.

لازم به ذکر است، در حال حاظر این آنتی بادی مراحل تولید و خالص سازی را با موفقیت گذرانده است. بررسی فعالیت و عملکرد آنتی بادی  با استفاده از رده سلول های سرطانی، نتایج بسیار رضایت بخشی را نشان می دهد. همچنین تزریق این آنتی بادی به موش های توموری باعث کاهش چشمگیری در اندازه تومور و بهبودی موش های توموری شده است .

از محققین و دانشجویان علاقه مند در این زمینه دعوت می شود جهت انجام پروژه های دانشجویی و تحقیقاتی با این گروه پژوهشی همکاری نمایند.

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.641.fa
برگشت به اصل مطلب