پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
بررسی موانع موجود در غربالگری سرطان پستان و عوامل موثر بر آن در زنان ایرانی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/7/11 | 

AWT IMAGEبه بهانه هفته مبارزه با سرطان؛
بررسی  موانع موجود در غربالگری سرطان پستان  و عوامل موثر بر آن در زنان ایرانی

غربالگری سرطان پستان  به منظور تشخیص زودرس یکی از راهکارهای بسیار اساسی و مهم در حوزه پیشگیری از سرطان است که می تواند منجر به درمان به هنگام سرطان پستان و  بالا رفتن بقای عمر بیمار شود. عوامل مختلفی همچون وضعیت اقتصادی- اجتماعی، سبک زندگی،سواد سلامت، حمایت های اجتماعی، باورها و نگرش های فرهنگی و نوع نگرش و رفتار افراد می تواند رفتار غربالگری پستان را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان، مریم کوشا عضو گروه پژوهشی پیشگیری از سرطان پژوهشکده در مقاله ای که با راهنمایی دکتر شهپر حقیقت اپیدمیولوژیست و معاون پژوهشی آموزشی پژوهشکده، در زمینه موانع موجود در غربالگری سرطان پستان  تنظیم نموده اند؛ اظهار داشتند: عدم آگاهی از سرطان پستان و روش های غربالگری، عدم شناسایی علایم آن، فقدان حمایت های اجتماعی (حمایت احساسی، مالی و اطلاعاتی)، باورها و نگرشهای فرهنگی به سرطان پستان و در دسترس نبودن پزشک متخصص، مهمترین موانع غربالگری سرطان پستان در ایران بشمار می روند. سایر عوامل همچون: داشتن ترس از تشخیص، شرم و فقدان انگیزه جهت انجام رفتار غربالگری، عدم اهمیت و ضرورت به انجام غربالگری سرطان پستان موانعی بودند که با فراوانی کمتری در جمعیت های تحت مطالعه ابراز شده بودند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد بالا بردن سواد سلامت بانوان در زمینه سرطان پستان، ارتقاء آگاهی و نگرش آنان در زمینه پیشگیری از این بیماری و همچنین تشویق و بهره برداری از حمایت های اجتماعی جهت انجام رفتارهای غربالگری به عنوان عوامل مهم در تشخیص زودرس سرطان پستان مطرح می باشند که لازم است به عنوان راهکارهای رفع این موانع  مد نظر قرار گیرند.

لازم به ذکر است، این مطالعه بخشی از یک بررسی مروری نظام مند در زمینه پیشگیری از سرطان پستان است که مقالات چاپ شده توسط محققان ایرانی در بین سالهای 2015-2005 مورد ارزیابی قرار گرفته اند. در تحقیق حاضر 16 مقاله مرتبط با بررسی موانع موجود در غربالگری سرطان پستان (خودآزمایی، معاینه بالینی و ماموگرافی) و عوامل موثر بر آن ، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند.

این مقاله در دومین سمپوزیوم بین المللی سرطان نسترن که در تاریخ 6 و 8 مهرماه  1395در شهر مشهد برگزار گردید؛ ارائه شد

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.668.fa
برگشت به اصل مطلب