پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
گفت و گو با رییس پژوهشکده سرطان پستان در خصوص پیشگیری از سرطان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/7/19 | 

AWT IMAGE"اکتبر، ماه ارتقای آگاهی زنان از سرطان پستان"
گفت و گو با رییس پژوهشکده سرطان پستان در خصوص پیشگیری از سرطان

 

پیشگیری یک عامل کلیدی در برنامه کنترل سرطان است لذا پرهیز از برخی فعالیت های پرخطر و رعایت برخی نکات ایمنی می تواند ما را تا حد بسیاری از بروز سرطان ها مصون دارد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان، دکتر کیوان مجیدزاده رییس پژوهشکده سرطان پستان با اشاره به این نکته که سه فاکتور سیگار، چاقی و توارث مهمترین علل بروز سرطان در افراد  به شمار می رود؛ گفت: از بین مجموعه فاکتورهای عامل بروز سرطان، برخی از آنها قابل پیشگیری است که با آموزش، تغییر نگرش و تغییر عملکرد در اجتماع طی 10 الی 20 سال می توانیم  75 درصد از میزان ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش دهیم.

دکتر مجیدزاده با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات اخیر انجام شده سیگار اولین عامل ایجاد سرطان در افراد سیگاری به شمار می آید؛ افزود: این عامل کاملا قابل پیشگیری است و پرهیز از این رفتار پرخطر  درصد بسیار بالایی از احتمال ابتلای افراد به سرطان را کاهش می دهد . همچنین چاقی به عنوان دومین علت اصلی ایجاد سرطان قابل پیشگیری بوده و درصورت حفظ وزن متعادل می توان تا حدود 50 درصد از  بروز این بیماری پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه بر خلاف تصور عامه افراد دلایل وراثتی نیز تا 50 درصد قابل پیشگیری از بروز سرطان پستان است؛ تاکید کرد: از این رو به افرادی که در خانواده آنها بیش از دو نفر به سرطان مبتلا شده اند، و یا در بین یکی از اعضاء خانواده سرطان خاص دیده شده( مثلا سرطان پستان در یک مرد) و یا ابتلا به سرطان در یکی از اعضای خانواده که زیر 40 سال سن دارد؛ توصیه می شود حتما  به کلینیک های  سرطان فامیلی مراجعه نمایند و مورد آزمایشات مربوط به میزان احتمال ابتلا در سرطان قرار گیرند.

دکتر مجیدزاده در پایان به خانم های بالای 30 سال سن تاکید کرد: معاینه سالانه پستان توسط متخصص سرطان پستان و در مراکز مجاز همچنین مراجعه به موقع پس از مشاهده علائم مشکوک درپستان از جمله ترشحات غیر طبیعی، فرو رفتگی ناگهانی و تغییر اندازه و شکل و احساس توده یا جسم سفت در پستان ، توصیه ی اکید می گردد.

یادآور می شود سرطان پستان از جمله سرطان هایی است که تشخیص به موقع و درمان صحیح آن می تواند منجر به درمان قطعی در بیماران سرطانی گردد.

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.673.fa
برگشت به اصل مطلب