پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
زخم های ناشی از لنف ادم باید هرچه سریع تر با اقدامات تخصصی درمان شود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/8/10 | 

AWT IMAGEزخم های ناشی از لنف ادم باید هرچه سریع تر با اقدامات تخصصی درمان شود

در صورت بروز ضایعات مختلف از جمله تروما در لنف ادم، باید سریعا با اقدامات تخصصی متناسب با ضایعه مانند مصرف آنتی بیوتیکها، ضدقارچها یا داروهای ضدالتهاب، توسط پزشک لنفوتراپیست در جهت رفع آن اقدام نمود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی دکتر شهپر حقیقت لنفوتراپیست و معاون پژوهشی آموزشی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی در سخنرانی خود که در نخستین کنگره بین المللی و سومین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت (5 الی 7 آبان ماه) برگزار شد؛ در خصوص "لنف ادم و ترمیم زخم" گفت: به تجمع مایع سرشار از پروتئین در آب میان بافتی، لنف ادم گویند. لنف ادم یکی از مشکلات نسبتا شایع می باشد است که گاهی بصورت مادرزادی و گاهی به دلیل نارسایی یا کمبود در مسیر رگها یا غدد لنفاوی به وجود می آید که در این مورد شایع تر است.

دکتر حقیقت ادامه داد: بافت متورم به علت اختلال در گردش مواد مضر بدن مستعد انواع ضایعات جلدی می باشد. در لنف ادم های مزمن بروز ضایعاتی چون کیست های موضعی لنفی، عفونتهای قارچی یا باکتریایی، درماتیت و آلرژی های جلدی، پاپیلوماها، ... معمول می باشد که در این موارد لازم است در درجه اول با مراقبت صحیح، از ایجاد چنین ضایعاتی جلوگیری نمود و در صورت بروز ضایعات، لازم است هرچه سریعتر با اقدامات تخصصی هر ضایعه مانند آنتی بیوتیکها، ضدقارچها یا داروهای ضدالتهاب، نزد پزشک لنفوتراپیست اقدام به رفع آن نمود.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان با تاکید بر این نکته که؛  بدیهی است بروز چنین ضایعاتی با توجه به اختلالی که در مسیر تخلیه عروق لنفاوی سطحی ایجاد می کنند، موجب تشدید لنف ادم خواهند شد. اضافه کرد: در برخی از موارد همراهی درمان این ضایعات با درمان تخصصی لنف ادم که احتقان زدایی ترکیبی (CDT) می باشد، نتایج بهتری بدنبال دارد. اما در مواردی مانند عفونتهای گسترده جلدی بهتر است تا درمان کامل عفونت، از بانداژ و دستکاری عضو خودداری کرد.

وی ادامه داد: یکی از مشاهدات مهم بالینی، بروز ادم در مواردی مانند ضایعات عروقی، بیماری های متابولیسم یا در زخمهای موضعی ناشی از تروما می باشد. غالبا در  این ضایعات، وجود زخم مانعی در سر راه تخلیه لنف ایجاد میکند و موجب تشدید ادم می شود و از سویی بعلت ادم شدید بافتهای دور زخم، خونرسانی مناسبی به عضو انجام نمی شود و غالبا درمانهای معمول زخم تاثیر مناسبی ندارند. یکی از توصیه های علمی کاربردی در چنین مواردی، رفع احتقان عضو با روش CDT (ماساژهای تخصصی تخلیه ی لنف) بهمراه درمان های موضعی زخم می باشد .

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.683.fa
برگشت به اصل مطلب