پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی- اخبار پژوهشکده
بررسی تاثیر میدان های مغناطیسی بر ترمیم بافت و زخم بیماران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/8/11 | 

AWT IMAGEبررسی تاثیر میدان های مغناطیسی بر ترمیم بافت و زخم بیماران


بر اساس بررسی های انجام شده توسط گروه پژوهشی طب فراگیر در سرطان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، می توان از میدان های مغناطیسی با فرکانس های خیلی پایین، جهت ترمیم بافت و زخم بیماران مختلف از جمله بیماران دیابتی استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی، دکتر علیرضا مجید انصاری مدیر گروه پژوهشی طب فراگیر در سرطان، در این باره گفت: میدانهای مغناطیسی با فرکانس خیلی پایین به میدان های متناوب که توسط جریان های الکتریکی متناوب با فرکانس 1 تا 300 هرتز ایجاد می شود گفته می شود که از منابع طبیعی و مصنوعی در محیط اطراف بشر یافت می شود. لذا در دهه های گذشته اثرات بیولوژیک این میدان ها شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است.

عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی با اشاره به مزایای استفاده از این میدان ها، ادامه داد: با توجه به ارزان بودن، در دسترس بودن، عوارض جانبی بسیار اندک و طول عمر بسیار بالای میدان های مذکور، از سال 2006 تا به امروز توجه با این عامل به عنوان ابزار درمان به صورت تصاعدی افزایش یافته است.


دکتر انصاری با تاکید بر، اثرات مطلوب میدان های مذکور بر روی سیستم ایمنی، تصریح کرد: این میدان ها به عنوان عامل ضد التهاب در بسیاری از بیماری های التهابی از جمله ترمیم زخم نقش بسزایی دارند همچنین با اثر گذاری بسیار قوی بر کاهش رشد و حیات باکتری های مضر از جمله استافیلوکوک طلایی که در بهبود نیافتن زخم و عفونت های سطحی نقش جدی دارند، از طریق مکانیسم بسیار مهم دیگری در ترمیم بافت و بهبود زخم اثر گذاری می نمایند.

 

دکتر انصاری که نتایج پژوهش های انجام شده در این خصوص را در نخستین کنگره بین المللی و سومین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت ( 5 الی 7 آبان 95) بصورت سخنراین به مدعوین ارائه نمود؛ اضافه کرد: در مجموع این میدان ها با تحریک سنتز کلاژن و افزایش رگ زایی تبدیل به یکی از مورد توجه ترین روش های درمانی در ترمیم زخم های دیابتی و ترمیم بافت های مختلف در سال های اخیر شده اند.

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی:
http://ibcrc.ir/find.php?item=1.113.685.fa
برگشت به اصل مطلب